Terimler Sözlüğü       

Account

Kullanıcı Bilgileri. Bir bilgisayara veya bilgisayar ağına bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve parolası gibi bilgileri içerir.

ACTIVE-X

Mıcrosoft'un Sun Microsystem'in Java'sına karşı çıkardığı bir program geliştirme dili. Internet üzerinde kullanılabilecek programlar üretmek için kullanılıyor.

Alias

Takma ad

Anonymous FTP

Her internet kullanıcısının dosya transferi yapabileceği FTP siteleridir.

Background

Web sayfalarının arka fonlarına verilen isim

Cookie

Browser tarafından kullanıcıya gönderilen ve kulanıcının sabit diskine yerleşen küçük dosyacık. Bu dosya, ziyaret edilen site hakkında tarih, kullanıcı adı, ziyaret saati gibi bilgileri içerir. Aynı sitenin bir sonraki ziyaretinde kontrol edilir. (Bazı sitelerde Web sayfası özellitirme diye bir secenek vardır. Bu bölümü doldurduğunuzda o siteye tekrar girdiğinizde sadece sizin istedikleriniz o sitede görülür.

“Tekil” Ziyaretçi: (Unique visitor)

Bir siteye bir veya daha fazla ziyarette bulunan her bir “gerçek kullanıcı” sayısı. Siteyi ziyaret eden her bir IP adresi bir tekil ziyaretçi sayılır.

 CPM (Cost Per Thousand Impressions)

“1000 adet görüntülenme başına ödenecek tutar” anlamına gelmektedir.

(Kazanç/gösterim)x1000 formülü ile bulunur.

CPC (Cost Per Click )

"Tıklama başına ödenecek ücret” anlamına gelmektedir. CPC, reklamverenin, reklamının her tıklanmasında ödeyeceği miktar belirtir.

CPA (Cost Per Action)

“Her eylem başına ödenmesi gereken ücret” anlamına gelmektedir. “Eylem”, kullanıcının reklamı tıklamasından, bir ürünü satın almasına kadar değişen hareketleri içerebilir. CPA, online reklamcılığın etkinliğini ölçebilen çok etkili bir yöntemdir.

CPL (Cost Per Lead) "Kayıt başına ücretlendirme". Daha önceden belirlenmiş bir eylemin reklam aracılığıyla gerçekleşmesi sonucunda ödenmesi gereken miktarı belirtmektedir. Kullanıcının form doldurarak bir başvuru yapması ya da siteye üye olması tanımlı eylemlere örnek olarak gösterilebilir.

CPS (Cost Per Sale)

"Satış başına ücretlendirme". Reklam araclığıyla gerçekleştirilen satış adedine göre ödenmesi gereken miktarı belirtmektedir.

CPE (Cost Per Engagement)

"Etkileşim başına ücretlendirme". CPE bazlı ücretlendirilen etkileşimli bannerlar adeta bir mikro site mantığında çalışarak; kullanıcıyı herhangi başka bir adrese yönlendirmeden, tüm aksiyonun reklam alanı içerisinde gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.